Organizasyon yapılandırma ya da reorganizasyon, kurumların yönetim faaliyetlerinin ve fonksiyonlarının yeniden yapılandırılması olarak ifade edilebilir. Kurumlar zaman zaman faaliyetlerinde değişiklikler ve iş süreçlerinde çeşitli iyileştirmelere ihtiyaç duyarlar.

Bu ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekleştirilen yeniden yapılandırılması süreçlerine de organizasyon yapılandırma ve reorganizasyon adı verilmektedir. Reorganizasyon ile ilgili kurumlara verilen danışmanlık hizmeti ise organizasyon yapılandırma danışmanlığı olarak ifade edilmektedir.

Neden Organizasyon Yapılandırmaya İhtiyaç Duyulmaktadır?


Yeniden yapılandırma ya da reorganizasyon süreçleri kurumların çok daha profesyonel ve kaliteli bir iş süreçlerinin olmasını sağlamaktadır. Bu sayede kurumların benimsedikleri yanlış politikalar ortadan kalkacak ve başarılı bir süreç meydana gelecektir. Organizasyon yapılandırma danışmanlığının kurumlara faydaları nelerdir? Gelin inceleyelim.

Organizasyon Yapılandırma Danışmanlığının Faydaları


Organizasyon yapılandırma danışmanlığı kurumlara aşağıdaki faydaları sağlayarak daha kaliteli bir yönetim sürecine sahip olmalarına olanak tanır. Organizasyon yapılandırma danışmanlığı;

 Kurumlarda meydana gelen iletişim bozukluklarını ortadan kaldırarak kurumda çok daha sağlıklı bir iletişim meydana gelmesini sağlar.

 Kurumda bulunan ortak sorumluluk alanlarında meydana gelen sorunlara çözüm bularak kurumun bu alanda yeniden yapılandırılmasını sağlar.

 Tüm birimlerin çalışma sistemlerinin tekrar gözden geçirilerek yeniden düzenlenmesini sağlar.

 Çalışanların arasında doğru görev paylaşımı yapılarak etkin bir çalışma prensibi oluşturulmasını sağlar.

 Kurumun uluslararası alanda hizmet veren firmalar ile aynı seviyeye gelmesini sağlar.

 Kurumun stratejileri doğrultusunda hedeflerine ulaşılmasında etkin bir organizasyon yapısı oluşturulmasını sağlar.

Organizasyon Yapılandırmada Sunulan Hizmetler


Organizasyon yapılandırma danışmanlığı hizmeti kapsamında öncelikle işletmenizin mevcut durumu analiz edilir. Paydaşlar için katkı sağlayacak yapılandırma çalışmalarını araştırarak uygun bir şekilde firmanızın yeniden yapılandırılması sağlanır. Burada en önemli nokta doğru organizasyonun bulunması ve firmanıza uygulanmasıdır. STC Danışmanlık, organizasyonunuzun kurgulanma aşamasında tüm çalışanlarınızın ve paydaşlarınızın ihtiyaç ve beklentilerini dikkate alarak, kurgulanacak olan organizasyonun paydaşlar ile ilişkileri yeniden şekillendirir.

Organizasyon yapılandırma danışmanlığı hizmetinden faydalanmanız durumunda söz konusu danışmanlar bugün ve gelecekteki ihtiyaçlarınızı gözetirler. Bu sayede bir stratejik planlama yapılarak yalnızca bugüne değil geleceğe yönelikte yeniden yapılandırmaya gidilir.

Dinamik Bir Organizasyon ile Geleceğe Emin Adımlar Atın…


Kurumunuzu geleceğe hazırlamak için organizasyonunuzu yeniden yapılandırmak çok önemlidir. Organizasyon yapılandırma danışmanlığı hizmeti almadan önce mutlaka detaylı bir araştırma yapmalısınız. Aksi takdirde kurumunuzun yeniden yapılandırılmasını sağlarken çok daha kötü bir performans elde etmesine neden olabilirsiniz.

Kurumunuza değer katmak, geleceğe emin adımlar atmak ve dinamik bir organizasyon yapısına sahip olmak için  “Değişimin Başlama Zamanı” diyorsanız;

STC Danışmanlık olarak kurum vizyonunuz ve stratejik hedefleriniz doğrultusunda organizasyon yapınızı çağın gerekliliklerine göre optimize ederek, kurumunuzu ileriye yönelik adımlar atmasında katkıda bulunmak için çözüm ortağınız olarak siz değerli paydaşlarımız ile birlikte çalışmaktan onur duyacağız.

Biz Sizi Arayalım!

Yonetim Danışmanlığı, Süreç Danışmanlığı, Bilgi Teknolojileri ve ERP Danışmanlığı gibi tüm ihtiyaçlarınız için biz sizi arayalım...