Yönetim sistemleri; işletmenin kalite, çevre yönetimi, iş sağlığı güvenliği, veri güvenliği, gıda güvenliği, bilgi güvenliği ve müşteri memnuniyeti gibi başlıklardaki standartlara adapte olmasını hedefleyen sistemler bütünü olarak tanımlanır. Yönetim sistemleri danışmanlığı kapsamında işletmenin tüm iş süreçlerindeki verimliliğini arttırabileceği standardizasyon uygulamaları belirlenir.

Başta ISO 9001 gibi kapsamlı yönergeler olmakla birlikte yönetim sistemleri danışmanlığı dahilinde ISO ve 45001 kapsamında değerlendirilen diğer standartların takibi amaçlanır.

Yönetim Sistemi Danışmanlığı Kapsamında Öne Çıkan Uygulamalar


Yönetim sistemleri danışmanlığı kapsamında öncelikli olarak ISO ve 45001 dahilinde değerlendirilen kalite uygulamaları dikkat çeker. Kalite, bilgi güvenliği, iş sağlığı ve güvenliği, gıda güvenliği ve çevre yönetim sistemi gibi alt başlıklarda değerlendirilen bu uygulamaları şu başlıklar dahilinde detaylandırmak mümkündür:

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi


ISO 9001 Standartları işletmenin genel olarak takip etmeleri gereken standartlar olarak değerlendirilir. İşletmenin şirket içi kalite dinamiklerini belirlemesi, bu standartlara ve prosedürlere uyum sağlaması ile mümkündür. Bu bağlamda uygulamanın, yönetim sistemleri danışmanlığı dahilindeki öncelikli uygulamalar arasında değerlendirildiğini söylemek yanlış olmaz.

TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi


Özellikle üretim odaklı endüstriyel yapılarda, işletmenin çevre hassasiyetlerine uyum sağlaması ISO 14001 Standartları ile mümkündür. Bu noktada, yönetim sistemleri danışmanlığı gibi hizmetler işletmenin sürdürülebilir çevre politikalarını takip ve organizasyonel yapılarına adapte edebilmelerine yardımcı olur.

ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi


ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim standartları, işletmenin personel ve iş güvenliğini sağlayabilmesi açısından takip etmeleri gereken yönergeleri kapsayan bir sistemdir. Kendi içerisinde oldukça detaylı alt başlıklara sahip olan bu yönerge kapsamındaki standartların birçoğu işletmelerin yasal zorunlulukları olarak değerlendirilir. Bu noktada yönetim sistemleri danışmanlığı, iş güvenliği ve sağlığı uygulamaları açısından net ve takip edilebilir yönergeler ortaya koyar.

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi


ISO 27001 Bilgi güvenliği uygulamaları, kurum ve paydaşlarının bilgi güvenliği ile sürekliliğinin sağlanmasını amaçlayan standart ve yönergelerin belirlendiği bir sistemdir. Bu noktada sağlanacak danışmanlık hizmeti ile, bilgi güvenliği yönetim sistemi kapsamında takip edilmesi gereken yönerge haritalarının çizilmesine yardımcı olur.

Entegre Danışmanlık


Yönetim sistemleri ve kalite standartları dahilinde birden fazla başlık olduğundan bunların uygulanabilmesi için entegre danışmanlık çözümleri söz konusu olabilir. Entegre danışmanlık hizmeti dahilinde ISO 9001 Kalite Yönetim Standartları ile ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi  gibi yöntemlerin entegre kullanımı üzerinde durulur.

Yönetim Sistemleri Danışmanlığı ile Değişime Adım Atın


Yukarıda da anlattığımız üzere yönetim sistemleri birçok alt başlığı kapsayan sistemler olarak değerlendirilir. Bu bağlamda Yönetim Sistemleri Danışmanlığımız kapsamında kurumunuzun ihtiyaç duyduğu yada rakiplerinizden sizleri farklı kılacak olan yönetim sistemlerini kurumunuza kazandırmak amacıyla çözüm ortağınız olan STC Danışmanlık olarak siz değerli paydaşlarımız ile birlikte çalışmaktan onur duyacağız.

Biz Sizi Arayalım!

Yonetim Danışmanlığı, Süreç Danışmanlığı, Bilgi Teknolojileri ve ERP Danışmanlığı gibi tüm ihtiyaçlarınız için biz sizi arayalım...